6 کلاه فکری: کلاه سیاه

۳۰ اکتبر ۲۰۱۹

کلاه سیاه، کلاه پیدا کردن خطاهای منطقی و خطرات است. این کلاه باعث رفتار محتاطانه است و ما را از انجام رفتار غیرقانونی، غیراخلاقی، بی فایده حفظ می‌کند. بسیاری از رفتارهای منطقی ما ناشی از ترس‌های ما نسبت به باختن، از دست دادن و تجربیات منفی نسبت به رفتار مشابه است پس این کلاه کاملا طبیعی است.

کلاه سیاه – کلاه رفتار محتاطانه و پیدا کردن خطرات و خطاهای منطقی

کلاه سیاه، کلاه احتیاط است. این کلاه ما را از انجام کارهای غیرقانونی، غیراخلاقی، بی فایده و آلوده کننده حفظ می‌کند. کلاه سیاه، برای ما کاملاً طبیعی است، وقتی که سال‌ها جلوی ما را در موارد مختلف مثل خوردن میوه‌های اشتباهی یا تشخیص غریبه‌های نادرست گرفته است. یک تصمیم اشتباه باعث می‌شد که اصل و نسب ژنتیکی همان جا بمیرد. کلاه سیاه، مقابل کلاه زرد قرار می‌گیرد، وقتی که ما سودها و منافع یک نقشه یا برنامه را پیدا می‌کنیم. کلاه سیاه فرصت پرسیدن در مورد سوالاتی را به ما می‌دهد که در بخش کلاه قرمز در قالب احساس بیان کرده ایم. حالا در کلاه سیاه، تلاش می کنیم که در مورد مشکلات احتمالی صحبت و بحث کنیم. کلاه سیاه برای داشتن تفکر خلاق لازم است. «من می‌توانم ببینم این ایده چه قدر جذاب است و ما همه منافعش را بررسی کردیم. حالا بیاید کمی هم با کلاه سیاه در مورد خطرات و نقطه ضعف‌هایش فکر کنیم.»

هر دوی ما این خانه را خیلی دوست داریم. این تفکر قوی کلاه قرمز است. بیاید چند لحظه هم با کلاه سیاه فکر کنیم.»

منافع اصلی کلاه سیاه

در یک دنباله برنامه ریزی شده، خیلی ارزشمند است که وقتی برای کلاه سیاه بگذاریم. برای اثبات اشتباه خودتان بجنگید. به همه، حتی برای کسی ایده را پیشنهاد داده، اجازه بدهید که منتقد باشد و پتانسیل خطر را پیدا کند. وظیفه کلاه سیاه در بین 6 کلاه فکری، تلاش برای پیدا کردن خطرات است.

از مغز خود بیشتر استفاده کنید. آنهایی که بر حسب عادت محافظه کارند، می‌توانند در یک محیط رسمی بهتر از بقیه مشکلات را پیدا کنند، پس به آنها در استفاده از 6 کلاه فکری خوشآمد بگویید. و از این موضوع شوکه شوید که چه قدر می‌توانند به طور مثال با پوشیدن کلاه سبز، تفکر خلاق داشته باشند.  

اما کلاه سیاه برای چیست؟

خطاهای منطقی و پیدا کردن خطرات

کلاه سیاه در مدل 6 کلاه تفکر همیشه منطقی است. برخلاف کلاه قرمز، ما باید دلایل خوبی برای نگرانی‌ها و بیان احساسمان پیدا کنیم. همه این ها برای ایجاد خلاقیت لازم است.

«من ایده پایین آوردن قیمت‌ها را دوست ندارم.»

«این تفکر با کلاه قرمز است. لطفاً به من تفکر کلاه سیاه را بگویید. ما دلایل منطقی نیاز داریم!»

«خیلی خوب. در تجربه قبلی ما، که ما می‌توانیم رقم‌های فروشمان را نشانتان بدهیم، پایین آوردن قیمتها، باعث نشد که افزایش فروش کافی، تخفیف در حاشیه سود را جبران کند. با این حال، رقبای ما به طور عادی قیمت‌هایشان را برای شرکت در رقابت پایین آوردند.»

بیایید کمی خلاقیت به خرج بدهیم. وانمود می‌کنیم که این آینده است و به نقشه ای نگاه می‌کنند که در گذشته شکست خورده است!

یک راه عالی برای پیدا کردن ریسک‌ها و کاستی‌ها در یک نقشه، روش مورفی است که در کارگاه CFAR بهتر است یاد گرفت. این به ما اجازه می‌دهد که «شبیه ساز درونی /سیستم یک» را تحت فشار بگذاریم تا کاستی‌های درون نقشه‌ها را پیدا کند. ما یک فیلم از نقشه را در ذهنمان پخش می‌کنیم و می‌توانیم حس کنیم چه زمانی چیزها به خطا می‌روند.

«اجازه بدهید که کلاه‌های سیاهمان را بپوشیم و وانمود کنیم که سه ماه جلوتر از الان است. اگر ما میزان فروشمان را از دست بدهیم، نتایج احتمالی چه خواهند بود؟

مرحله دیزاین و مرحله سنجش

عملکردهای کلاه سیاه کاملاً متفاوت است، وقتی در مرحله دیزاین یا سنجش یک ایده یا پروژه هستیم. فرض کنید که ما یک پروژه داریم که 95 درصد عالی و پنج درصد کاستی دارد. بیشتر ما تمایل داریم که روی آن پنج درصد تمرکز کنیم. در مرحله دیزاین، این کاملاً پذیرفتنی است که کاستی‌ها را گوشزد کنیم و وقت قابل ملاحظه ای را برای تصحیح آنها بگذاریم، بهتر است از کلاه سبز استفاده کنیم.

در مرحله سنجش، اگرچه ما باید 5 درصد کاستی را اقرار کنیم، اما بیشتر تمرکز باید روی 95 درصد سود آن باشد.

«ما نتایج خوبی برای حمایت از این ایده پیدا کردهایم. حالا بیایید کمی تفکر قدرتمند کلاه سیاه برای پیدا کردن ضعف‌ها داشته باشیم. پس ما می‌توانیم کارهایی در مرحله دیزاین انجام بدهیم.»

استفاده بیش از حد

مهم ترین مسئله در مورد کلاه سیاه این است که هوشیارانه از آن استفاده کنید. بنابراین وقتی که آن را نپوشیده اید، شما باید ذهنتان را باز نگه دارید و تا قبل از آن ایده‌های خودتان را نقد نکنید. ما تمایل طبیعی به نقد ایده‌های دیگران داریم. ما باید خیلی مفید از این مهارت پوشیدن کلاه سیاه استفاده کنیم. بعد از آن می‌توانیم با پوشیدن کلاه‌های دیگر، در مورد ایده‌های بقیه، تفکر خلاق تر و بازتر باشیم.

سوال‌هایی برای پرسیدن با کلاه سیاه

بررسی در مقابل کلاه سفید: آیا با اطلاعات ما همخوانی دارد؟ آیا با ارزش‌ها و اخلاق ما همخوانی دارد؟ آیا با صرفه است؟ آیا قانونی است؟ ما بضاعت انجامش را داریم؟ مشتری‌ها دوستش دارند؟

و حالا نوبت شماست…

در آینده چه زمانی می‌توانید از کلاه سیاه استفاده کنید؟ چه کار سختی دارید که به زودی مجبورید به زودی در موردش تصمیم گیری کنید؟ می‌توانید طرح ریزی کنید که چه چیزی زیر کلاه سیاه می‌بینید؟ تفکر کلاه سیاه شما در مورد 6 کلاه تفکر دیگر چیست؟


این مقاله ترجمه شده توسط آژانس ارتباطی مثبت منفی می باشد و کپی آن با درج نام این مجموعه بلامانع است