6کلاه فکری: کلاه سبز

۳ دسامبر ۲۰۱۹

کلاه سبز همان خلاقیت ماست که به صورت آگاهانه تلاش می‌کنیم که ایده‌های جدید به وجود آوریم. سبز همان رنگ طبیعت(زایش و رویش) است و باعث ایجاد فرصت‌های جدید می‌شود.

کلاه سبز همان خلاقیت ماست که به صورت آگاهانه تلاش می‌کنیم که ایده‌های جدید به وجود آوریم. سبز همان رنگ طبیعت(زایش و رویش) است و باعث ایجاد فرصت‌های جدید می‌شود.

کلاه سبز کلاه خلاقیت ما است. علاوه بر این، کلاه سبز محرک است و تفکر خلاق را به دنبال دارد. رنگ سبز نمادی از گیاهان است. رشد کردن و ایجاد فرصت‌های جدید از ویژگی‌های این کلاه است. با بر سر گذاشتن کلاه سبز، ما آگاهانه تلاش می‌کنیم تا ایده‌های جدیدی به وجود آوریم. ایده‌هایی که با نگاه ساده، آشکار نمی‌شوند. راه حل‌ها و ایده‌های واضح‌تر (که ممکن است به همین خوبی باشد) با کلاه زرد نیز به دست می‌آیند.

 وقتی ما دچار کمبود ایده و راه حل می‌شویم اما همچنان به همان ایده‌های قدیمی ادامه می‌دهیم. در حقیقت ما به چیز جدیدی احتیاج داریم و باید با روی آوردن به کلاه سبز ببینیم که چه ایده‌هایی می‌توانیم به دست آوریم

این واقعا سخت‌ترین کلاه در کلاه‌های فکری است که باید نحوه استفاده از آن را یاد بگیریم. دی بونو برای تحریک ایده‌های جدیدی که ممکن است تازه به نظر برسد، تاکتیک های کاملی را ابداع کرده است. این پست بلاگ نمی‌تواند به خوبی تاکتیک‌های او را قضاوت و بررسی کند. او كتابی كامل به نام تفكر جانبی درمورد این موضوع نوشته است.

مزایای اصلی کلاه سبز

  • ایده‌های بیشتری را تولید می‌کند: با بر سر گذاشتن کلاه سبز، در واقع ما یک تلاش آگاهانه می‌کنیم تا به دنبال راه‌های جدیدی برای انجام کارها باشیم. ما به دیگران و مغز خود سیگنال می دهیم که اکنون زمان خلاقیت است. بین میزان زمانی که برای جستجوی ایده های جدید و تعداد ایده های جدیدی که می توانیم به وجود بیاوریم ، ارتباط وجود دارد.
  • به ایده‌های جدید دامن می‌زنید: ما فشار خارجی کمتری با کلاه سبز داریم. گفتن مواردی غیر عملی، احمقانه یا تحریک آمیز، کاملاً تحت حمایت کلاه سبز است. آن‌ها می‌توانند به عنوان جای پای ما برای یافتن راه حل‌های بسیار کاربردی عمل کنند.

    چگونه می توانید تمام نه نقطه را تنها با چهار خط مستقیم و مستقیم وصل کنید؟

این کار غیر ممکن است. مگر شما خارج شدن از نقاط را در نظر بگیرید.

بیشتر اوقات، مغز ما تمرین می‌کند تا مسائل را با الگویی مطابقت داده و مواردی را که متناسب با آن نیستند را دور بریزد. هنگام خرید میوه، ما در سوا کردن آن‌ها به خوبی مهارت داریم. یعنی می‌توانیم میوه‌های خوب را جدا کنیم و میوه‌های خراب را دور بریزیم. بسیاری از متفکرین محافظه کارانه عمل می‌کنند و با ایده‌های غیر معمولی با همین روش برخورد می‌کنند.

خلاقیت به اکتشاف، ریسک کردن و تحریک شدن نیاز دارد. هنگامی که کلاه سبز را بر سر می‌گذارید همه چیز را آزمایش کنید. ما هرگز نمی‌دانیم که این آزمایشات به کجا ختم خواهند شد.

به یاد داشته باشید، هنگامی که کلاه سبز بر سر می‌گذارید مجازید تا هر چه دوست دارید بگویید

انسان و خلاقیت

نویسندگان بزرگ طنز می‌فهمند چه چیزی باعث شوخی‌های خوب و موفق می‌شود. همیشه یک شوخی خوب همراه با یک عنصر تحریک آمیز و یا غیر منتظره می‌باشد.

در اینجا ما قصد داریم الگوی تفکر را بررسی کنیم: سوراخ ها ناخواسته هستند، سوراخ در کفش نشان می‌دهد که کفش فرسوده شده است. سپس الگویی پیدا می‌کنیم تا به کل کفش نگاه کنیم. وقتی این الگوی غیر منتظره را پیدا کردیم می‌توانیم با استفاده از آن شوخی را کامل کنیم.

نحوه استفاده از تفکر جانبی در کلاه سبز

مفهوم اصلی کلاه سبز در کتاب دی بونو چیزی است که او آن را تفکر جانبی می‌نامد. ایده این است که با تحریک مراحل واسطه که تحقق پذیر نیستند، پاسخ های جدیدی را تولید کنید. ما می‌خواهیم یک الگوی تفکر جدید را نشان دهیم که خارج از الگوهای تفکر موجود است.

انگیزش: مثال مورد علاقه من در مورد چگونگی استفاده از انگیزش برای تولید یک راه حل مفید مثال زیر است.

ما به ایده های جدیدی در مورد چگونگی مبارزه با جرم در محلات خود نیاز داریم.  بیایید به کلاه‌های سبز خود روی آوریم و ببینیم چه می‌توانیم پیدا کنیم.

تحت محافظت کلاه سبز می‌توانیم این ایده را با استفاده از انگیزش اجرا کنیم. چه می‌شود اگر همه یک افسر پلیس بودند؟

ما می‌توانیم ببینیم که چگونه این راه حل غیر واقعی است. اما می‌تواند یک روش تازه برای جستجوی راه حل‌های جدید را برای ما به وجود آورد

دی بونو می‌گوید با این انگیزش، احزاب مسئول به ایده دیده‌بان محله را ارائه دادند. (نمی‌توان این ماجرا را تأیید کرد، اما می شود به عنوان یک داستان به آن نگاه کرد.) که امروز در بسیاری از محله های اطراف ایالات متحده وجود دارد و از این ایده استفاده می‌شود.

اگر زندانیان در پایان مجازات خود مستمری بگیرند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ شاید آنها بتوانند در جامعه بهتر ادغام شوند و احتمال بازگشت مجرمانه نیز کمتر خواهد بود. آن چه را درباره این انگیزش می‌بینید با ما به اشتراک بگذارید.

ایجاد راه حل‌های جایگزین: در تصمیم گیری، کیفیت تصمیم هم به کیفیت گزینه‌های موجود و هم به روند انتخاب بستگی دارد. بنابراین یکی از راه‌های ساده برای افزایش احتمال تصمیم گیری خوب، افزایش تعداد گزینه‌های جایگزین است.

برای مثال، ما می‌توانیم قیمت‌ها را افزایش دهیم، آن‌ها را ثابت نگه داریم یا حتی آن‌ها را کاهش دهیم. به طور کلی تصمیمات ما در یکی از این سه دسته قرار می‌گیرد. بعدا می‌توانیم قیمت‌ها را افزایش دهیم. ما می توانیم یک نسخه جدید و گرانتر ایجاد کنیم و قیمت گزینه موجود را پایین بیاوریم. ما می‌توانیم کوپن‌هایی معتبر برای یک ماه ارائه دهیم تا هم اکنون فروش خود را افزایش دهیم. گزینه های بسیار بیشتری نیز وجود دارد. نکته این است که ذهنمان را از الگوهای تکراری تفکر خارج کنیم و روش‌های جدیدی برای دیدن مسائل پیدا کنیم.

پو: پو کلمه‌ای است که دی بونو اختراع کرده است. هدف این است که یک روش سرزنده برای گفتن چیزهای تازه، خاص و انگیزشی داشته باشید.

سطح‌ها: گاهی اوقات مناسب است که از سطح تفکر فعلی جدا شوید.

شما از من خواسته اید که راه حل‌های جدیدی ارائه دهم تا مردم بتوانند به محل کسب و کار خود رفت و آمد کنند. با توجه به کلاه سبز ، من فکر می‌کنم ما باید به راه حل‌هایی بپردازیم که اصلاً شامل رفت و آمد نشوند. اگر همه بتوانند از خانه‌های خود انجام دهند چه می‌شود؟

با به سر گذاشتن کلاه سبز، من فکر می‌کنم باید بودجه تبلیغاتی خود را در زمینه روابط عمومی هزینه کنیم.

شکل دادن ایده ها به چیزی قابل استفاده: بعد از اینکه ایده‌های جدیدی را با استفاده از کلاه سبز ایجاد کردیم، باید آن‌ها را به چیز مفیدی تبدیل کنیم. این جا همان نقطه‌ای است که ایده را با محدودیت‌های دنیای واقعی منطبق می‌کنیم. در حقیقت ما در این نقطه از کلاه‌های فکری دیگر کمک می‌گیریم. به عنوان مثال، کلاه زرد می‌تواند تمام مزایای ایده را پیدا کند. سپس کلاه سیاه می تواند خطرات را ذکر کند. می‌توان از کلاه زرد دوباره برای نشان دادن راه حل‌هایی برای حل مشکلات موجود که کلاه سیاه به آن‌ها اشاره کرد، استفاده نمود. در یک تناوبی، کلاه های سیاه و زرد به تصفیه ایده کمک می کنند.

خلاصه کلاه سبز:

  • به کمک می‌کند که با تلاش آگاهانه، وقت داشته باشیم تا از خلاقیت و دیزاین بهرمند شویم.
  • به ما انگیزه می دهد تا به ایده‌هایی برسیم که الگوی فعلی اندیشه را شکسته و نوآوری می‌کند.
  • فشار خارجی پائینی دارد و به سادگی از ما می‌خواهد که تلاش کنیم.
  • می توانیم از تکنیک های تفکر جانبی مانند تحریک استفاده کنیم، جایی که ما چیزی احمقانه می‌گوییم تا چیز مفیدی را به دست آوریم.
  • از ما می‌خواهد که ایده‌های خود را با کلاه‌های دیگر شکل دهیم تا آن‌ها را قابل استفاده کنیم.

این مقاله ترجمه شده توسط آژانس ارتباطی مثبت منفی می باشد و کپی آن با درج نام این مجموعه بلامانع است